Strony

piątek, 8 kwietnia 2022

Top koreańskich dram, które widziałam w 2020r.

W 2020 roku widziałam niewielką ilość dram. Dlatego ranking z tego roku nie będzie podzielony na części. Królują w nim nowsze seriale. Jak zwykle w moim rankingu pojawią się motywy polityczno-prawne, szczypta romansu i odrobinę fantasy.
Itaewon Class

W pierwszym dniu w liceum Park Sae Ro Yi uderza kolegę z klasy, Jang Geun Wona, który dręczy innego ucznia. Okazuje się, że łobuz jest synem prezesa Jang Dae Hee’a. Prowadzi on restaurację, w której pracuje ojciec Park Sae Ro Yiego. Dae Hee każe chłopakowi przeprosić swojego syna, lecz ten się nie zgadza. W efekcie Sae Ro Yi zostaje wydalony ze szkoły, a jego ojciec z pracy. Pewnego razu dochodzi do strasznego wypadku, który zmienia życie chłopaka o 180 stopni.

Pierwsza drama, którą widziałam poruszająca wątek osoby transseksualnej. Pierwsza, która posiada w obsadzie głównej obcokrajowca. Dotychczas były to postacie epizodyczne jak np. Ceo i jego córka w Beauty Insade czy narzeczeństwo w Sweet Dreams. Tutaj grają pierwsze skrzypce. Cudownie rozpisani bohaterowie, zwłaszcza Yi Seo, którą pokochałam całym sercem. A OST Brand New Way wbija w fotel.
It's Okay to Not Be Okay

Antyspołeczna pisarka i bezinteresowny opiekun ze szpitala psychiatrycznego, którym nigdy nie było po drodze z miłością, wzajemnie leczą swoje emocjonalne rany.

Niekonwencjonalny serial z moją ulubioną Seo Ye Ji. Każda odgrywana przez nią postać jest fenomenalna, ale tutaj przeszła po prostu samą siebie. Po charakteryzacji, kostiumach, aranżacji widać, że włożono w nią masę pieniędzy. Opłacało się im to, ponieważ to była najlepsza drama w sezonie. Mimo bajkowej otoczki sprawi, że łza w oku się zakręci. I przyznam się szczerze zdziwiłam się kto okazał się matką pisarski. Zupełnie się jej nie spodziewałam.
Hyena

Dwójka prawników rywalizuje o zwycięstwo i bogatych klientów, wykorzystując wszystkie dostępne środki.

Wiecie, że kocham prawnicze dramy i w dzisiejszym zestawieniu również nie mogło jej zabraknąć.  Nie spotkacie tutaj wielkich walk z potężną korporacją. Nie jest to także pozycja dla fanów słodkiego romansu. Za to z pewnością zachwyci tych, którzy poszukują dramy dla dorosłych w nieco bardziej seksownym wydaniu.
Chief of staff

Tae-jun Jang piastuje wysokie stanowisko w koreańskim parlamencie, ale ma jeszcze większe ambicje — i jest gotów posunąć się bardzo daleko, aby je zrealizować.

Chief of staff to drama typowo polityczna. Ukazująca jak daleko człowiek może się posunąć aby dostać to czego chce. Jak ambicja może być motywacją i usprawiedliwieniem dla wyborów. Dla fanów gatunku, ponieważ nie jest to lekka drama.
The Lies Within

Po śmierci ojca i zaginięciu męża Kim Seo-hui zaczyna współpracować z detektywem Jo Tae-sikiem i dołącza do Zgromadzenia Narodowego.

I kolejna drama polityczna. O determinacji. Kim Seo-hui mimo że zarówno jej ojciec jak i mąż są politykami ona unika tej dziedziny. Żyje spokojnym życiem prowadząc kawiarnie a od polityki trzyma się daleko. To się zmienia, gdy znika jej mąż. Aby go odzyskać wkracza w brudny świat, który nigdy jej nie pociągał.
Męska rozgrywka

Agent specjalny musi wykonywać tajne misje państwowe, udając ochroniarza i spełniając zachcianki niezbyt przyjemnego celebryty.

Moim zdaniem niedoceniana pozycja. Drama szpiegowska w lekkim wydaniu z dobrze rozpisanymi postaciami, ciekawą fabułą i nienachalną muzyką. 
Rugal

Kang Gi Beom jest elitarnym detektywem, który prowadzi śledztwo w sprawie organizacji przestępczej Argos. Gdy pewnego dnia wraca do domu, zastaje tam kilku mężczyzn w maskach i staje się świadkiem morderstwa własnej żony. Detektyw wdaje się w walkę z zabójcami, wskutek której traci swoje oczy. Kiedy budzi się w szpitalu, zostaje oskarżony o morderstwo. Narodowe Służby Wywiadu zawierają z nim układ: Gi Beom zostaje członkiem „Rugal”, specjalnego zespołu powołanego przez NSW, który ma za zadanie likwidować organizacje przestępcze, a w zamian otrzymuje dwie sztuczne gałki oczne, które dzięki zaawansowanej biotechnologii zyskują wyjątkowe zdolności.

Rugal to drama na postawie koreańskiego komiksu o tym samym tytule. Wysokobudżetowa. Widać to po efektach specjalnych czy scenach walk. Sam motyw sztucznych organów mnie zachwycił. Chciałabym aby w przyszłości było to możliwe. Byłoby to duże obciążenie dla medycyny. Ale wracając do tematu. Jest to mroczna drama o zemście i poszukiwaniu sprawiedliwości. Z cudowną muzyką. Więcej takich ścieżek dźwiękowych.
Good Casting 

Baek Chan Mi jest niezwykle wykwalifikowaną agentką, jednak nie grzeszy uprzejmością. Podczas akcji dokonała złej decyzji, w wyniku czego zginął jej podwładny, a przestępca zbiegł. W ramach kary zostaje przeniesiona do Zespołu ds. Bezpieczeństwa. Im Ye Eun to samotna matka, która marzy o zostaniu prawdziwą agentką, jednak ciągle polega na teście sprawnościowym. Na co dzień pracuje w Zespole Wsparcia i pomaga innym agentom podczas misji. Z kolei Hwang Mi Soon jest byłą agentką, która od 18 lat zajmuje się domem, a jej rodzina uważa, że jest agentem ubezpieczeniowym. Pewnego dnia panie zostają powołane do tajnej misji. Muszą pracować pod przykryciem w firmie Il Kwang Hitech, by odkryć korupcję i informacje na temat kradzieży własności intelektualnej. Jak panie odnajdą się w nowej rzeczywistości, zwłaszcza że prezes firmy to dawny znajomy Chan Mi?

Kolejna drama o szpiegach. Ale w przeciwieństwie do poprzednich tytułów to prawdziwe komedia. Uśmiałam się jak rzadko. Trio fenomenalne, doskonale się uzupełniające a ich niebieska ciężarówka to złoto.
Vagabond

Kiedy jego bratanek ginie w katastrofie lotniczej, kaskader Cha Dal-heon postanawia zbadać przyczyny wypadku z pomocą tajnej agentki Go Hae-ri.

Klasyk, który większość z Was widziała. Drama, którą jedni z Was kochają inni nienawidzą. Jeśli tu trafiliście to z pewnością wiecie do której grupy się zaliczam. Jedną z niewątpliwą jej zaletą jest szybkość akcji, nie ma przedłużających się scen. Kolejnym autem są sceny kaskaderskie. A duet Suzy i Seung Gi Lee przyjemnie się ogląda.
Leverage

Drama opowiada o grupie złodziei, z których każdy ma własny sposób działania i specyficzne umiejętności. Lee Tae Joon jest błystkotliwym detektywem ds. oszustw ubezpieczeniowych. Nieoczekiwana sprawa doprowadza do tego, iż zostaje zmuszony zmienić swoje życie. Porzuca pracę i rekrutuje utalentowanych przestępców, których kiedyś złapał, tworząc elitarny zespół oszustów. W skład tego zespołu wchodzą: Hwang Soo Kyung, która nie ma za grosz talentu aktorskiego, ale płynnie posługuje się czteroma językami. Go Na Byul, była szermierka, która dzięki zwinnym ruchom potrafi dostać się wszędzie. Najemnik Roy Ryu, który specjalizuje się w mieszanych sztukach walk. A także Jeong Eui Sung – specjalista komputerowy i haker. Przyświeca im jeden bardzo ważny cel. Wspólnie oszukują i okradają bogatych przestępców, by pomóc pokrzywdzonym przez nich ludziom.

I ostatnia drama w zestawieniu. Taki Roobin Hood w współczesnym wydaniu, ale z lepszą muzyką i technologią zamiast łuków. Zgrabnie poprowadzona historia drużyny. W końcu nie wszyscy bohaterowie noszą pelerynę.

A jakie są Wasze ulubione koreańskie dramy ?


Ps. Wszystkie opisy dram jak i grafiki je obrazujące nie są moją własnością. Są to materiały promującą daną dramę
ClaudiaMorningstar

17 komentarzy :

 1. Koreańskie kino i kultura są mi zupełnie obce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytając opisy widać różnice kulturowe co jest ciekawe podczas już oglądania.

  OdpowiedzUsuń
 3. przyznam szczerze, że koreańskie filmy rzadko oglądam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam tylko jedną dramę z listy, niektóre zaczynałam, ale oglądanie jakoś mi nie szło ;<

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstyd przyznać, ale ja w ogóle nie znam koreańskich dram. Muszę nadrobić zaległości w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam, nie moje klimaty, ale cieszę się, że Ci się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oh very intereting Kdramas darling

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę koniecznie coś z tych tytułów obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety, ale ja kompletnie nie odnajduję się w tym gatunku ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie moje klimaty, niemniej jednak podziwiam Twoje zafascynowanie :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie do końca jest mi do drodze z takim kinem, ale może dlatego, że zupełnie go nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety ostatnio naprawdę rzadko am czas na oglądanie ale może za jakiś czas to nadrobie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. nie oglądam tego typu pozycji:) ale ostatnia mnie kurcze zaciekawiła i to dość mocno:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Rugal mam w planach od jakiegoś czasu❤

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety, ale nie są to moje klimaty.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. To zupełnie nie moje klimaty...

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka