Strony

niedziela, 27 grudnia 2020

Kawaii- pierwszy polski magazyn dla miłośników mangii i anime

Kawaii to pierwszy polski magazyn dla fanów mangi, anime i kultury japońskiej. Powstał w 1997 roku. Miesięcznik wydawał swoją gazetę aż do 2005 r. w którym zakończył swoją działalność. Istnienie magazynu zostało reaktywowane w 2018 roku, gdzie wydano kolejną część serii. W 2019 roku pismo stało się dwumiesięcznikiem, a w marcu 2020 roku po raz kolejny zostało zamknięte.
Przyznam się szczerze, że nie czytałam poprzedniej wersji, więc nie porównam nowego wydania z starym. Pierwsze co się rzuca w oczy to okładka, która wykonana jest z śliskiego papieru, wnętrze natomiast wykonane jest z matowego arkusza. Magazyn liczy 99 stron i zapłacimy za niego 7.99zł (w tym 8% vat).
Zaczynając od kwestii technicznych wykonany jest w miarę schludnie. Czcionka jest odpowiedniej wielkości a ich ilość nie męczy oczu. Co do samego tekstu nie widziałam rażących błędów stylistycznych czy ortograficznych. Co mi się nie podoba. Niektóre kolumny są ładnie wyrównane a inne rozchodzą się brzydko po bokach. Treść. Kilka wywiadów, reportaży oraz artykułów o jedzeniu. Dzięki temu dowiemy się nieco o podstawach kuchni japońskiej, o kawiarni, która postała w Asakusie na cześć Osamu Tezuki (twórcy Astro Boya), tokijskiej kolei czy jak gajdzinowi żyje się w Japonii. Chociaż i tak najwięcej redaktorzy poświęcili anime. Znajdziemy tutaj przekrój wszystkich tytułów, które wyszły w danym sezonie wraz z ich krótkim opisem. Możemy także przeczytać recenzje najbardziej wyczekiwanych adaptacji mang takich jak "Demon Slayer" czy "Beastars". Mi najbardziej przypadła do gustu dział z mitologią. Historia o Tamamo No Mae wydaje się bardzo interesująca ze względu na występujące w niej kitsune, czyli lisy o 9 ogonach. Ich legendy różnią się od naszych. Wynika to z ich kultury. Nie uważam, żeby to był zły magazyn, ale widać, że jest skierowany do młodszego widza. Jest napisany prostym językiem, miejscami dość infantylnie. Czy żałuje kupna? Niekoniecznie. Nie był to strzał w dziesiątkę, ale mogłam przekonać się na własnej skórze o co tyle krzyku.

Czytaliście starą lub nową wersję Kawaii? Które wydanie się Wam bardziej podobało?
ClaudiaMorningstar

13 komentarzy :

 1. Nie jestem miłośniczka mangii, ale znam osoby którym na pewno spodobałby sie ten magazyn ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam o istnieniu tego magazynu. Ciekawe, czy ponownie będzie wydawany.
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spotkałam się z tym magazynem a szkoda bo wydaje się ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że powstał taki magazyn. Dla fanów anime to na pewno nie lada gratka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fani anime na pewno będą zachwyceni :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanką anime, wiec magazyn nie jest skierowany dla mnie, ale wizualnie wygląda całkiem fajnie i widać, że jest w nim sporo różnorodnej treści.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam, że jak byłam mała to bardzo chciałam mieć ten magazyn. Niestety mama nigdy mi nie kupiła. Wchodziłam jedynie na czaty, które nosiły nazwę kawaii, bo myślałam, że to czat na temat tego magazynu :D Nie wiedziałam co to w ogóle znaczy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. gdy byłam w gimnazjum czytałam i oglądałam mangi:) ale raptem kilka:D

  OdpowiedzUsuń
 9. OOO.... fajnie, że powstają takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja już nie pamiętam kiedy kupiłam jakiś magazyn. :/ Jednak czytanie artykułów w nich jest inne...

  OdpowiedzUsuń
 11. kiedys chwilowo bylam zaciekawiona tym tematem ale mi przeszlo:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pamiętam ten magazyn z jego początków i jeśli dobrze pamiętam to były w nim też pierwsze tutoriale jak krok po kroku coś narysować 😁

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka