Strony

środa, 9 czerwca 2021

Ogród Japoński we Wrocławiu

Ogród Japoński we Wrocławiu powstał w 1913 r. z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga. Współpracował z nim mistrz ogrodnictwa Mankich Arai. W 1970 roku istniała przepiękna pagoda, szkoda, że już nie istnieje.Natomiast w 1996 roku rozpoczęto pracę, które miały na celu upiększenie całego kompleksu. W dniu dzisiejszym możemy podziwiać przepiękną bramę główną Sukiya-mon, herbaciarnię azumaja, staw wraz z pomostem oraz szereg różnorodnej roślinności. Ogród czynny jest codziennie od kwietnia do października, w godzinach 9-19. Myślę, że najlepiej odwiedzić ogród na przełomie końca wiosny a początku lata, ponieważ "park" zmieni się gamą różnorodnych kwiatów. Bilety też kuszą, ponieważ są śmiesznie tanie. Normalny kosztuje 8zł, a ulgowy tylko 5zł. 

W ogrodzie znajduje się wiele gatunków drzew. Kasztanowce,dęby,klony czy miłorzęby to jedne z wielu okazów, które możemy podziwiać. Różaneczniki cieszą oczy różnymi odcieniami różu i czerwieni. Bukszpany rosną w falujących żywopłotach. Byliny sadzone są w małych grupkach. Tworzą one kolorowe dywany. Funkia biała czy kosaciec japoński jedne z nielicznych przykładów tego gatunku. Nie możemy zapomnieć o najniższych  piętra roślinności. Czy te fioletowe irysy nie są przepiękne? Albo konwalie.
Dużą część ogrodu zajmuje jezioro. Z długiego pomostu łączącego oba brzegi jeziora oprócz pływających w nich różnokolorowych karpi koi możemy podziwiać rośliny wodne (np. grążel żółty czy grzybienie białe).. Na środku znajduje się mała wyspa z bonsai.
I praktycznie na samym końcu ogrodu w otoczeniu sadzawki i roślinności znajduje się drewniana herbaciarnia azumaya. Jest to niewielki budynek, który oddaje duch japoński. Myślę, że fajnym wyjściem byłyby różne pokazy ceremonii parzenia herbaty. Myślę, że wiele osób chciałoby zobaczyć taki występ na żywo.

Jaki inny ogród japoński możecie mi polecić?
ClaudiaMorningstar

14 komentarzy :

 1. Śliczny ten ogród, nigdy w takim nie byłam 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy kolejnej wizycie we Wrocławiu wybiorę się tam.

  OdpowiedzUsuń
 3. W łódzkim ogrodzie botanicznym znajdziesz ogród japoński. Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią się tam wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybieram sie do Wrocka i dotrzeć nie mogę, Tobie dziękuję że choć wirtualnie mogłam tam chwilę zagościć <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne widoki, chciałabym się tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam tam kiedyś. Piękne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam tam w 2019 i byłam zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna sprawa, nie tylko dla wielbicieli kultury Japońskiej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam nie raz. Prześlicznie jest ale czegoś mi tam brakowało. Ceremonia parzenia herbaty byłaby dobrym pomysłem. Ogółem przydałoby się jeszcze coś by poprawić atrakcyjność tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka