Strony

poniedziałek, 7 czerwca 2021

Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich

Specjalnie pojechałam wiosną do Warszawy. Chciałam zobaczyć Ogród Chiński  oraz ogrody w Łazienkach. Uważam, że takie miejsca robią największe wrażenie wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Kwiaty kwitną a łąka mieni się wieloma kolorami tęczy.
Ogród chiński to ogród w stylu chinoiserie w Łazienkach Królewskich. Charakteryzuje się zapożyczeniami chińskich motywów w sztuce bądź architekturze. Przykładem takich budowli jest chiński dom w Poczdamie albo chińska wioska w Carskim Siole, która powstała na specjalne zamówienie Katarzyny II. Ogród nie jest duży. Znajduje się tutaj bogato zdobiony pawilon i altany. Zwróćcie uwagę na polichromię (wielobarwną ozdobę ścian, a w tym przypadku sklepień/sufitów). Bardzo ładnie oddane detale mandarynek czy chińskich uczonych. Obiektu bronią dwa kamienne lwy.  A oba budynki łączy kamienny mostek. Również roślinność została wybrana nieprzypadkowo. Znajdziemy tutaj chociażby chińską różę. Niestety trafiłam w czasie prac konserwatywnych dlatego na zdjęciach widać siatki ochronne. W tym miejscu organizowany jest coroczny Festiwal Lampionów oraz wystawy chińskiej sztuki.
Natomiast przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich (Ogród Modernistyczny XXw) w wakacje odbywają się darmowe koncerty fortepianowe. W tym roku przez pandemię będą odbywały się w formie online. Oprócz koncertów polskich muzyków (m.in. Łukasz Brandy, Aleksandra Hortensja Dąbek), możemy wysłuchać twórców z całego świata (Kevin Kenner/USA, Viet Trung Nguyen/Wietnam).
Na terenie obiektu znajduje się także Ogród Królewski czy Ogród Romantyczny. Możemy także podziwiać różne zabytki (pomniki czy rzeźby) oraz architekturę (Pałac na wyspie,Teatr Królewski i Oranżeria, Pałam Myślewicki, Biały Dom, Podchorążówkę, Pawilony czy Amfiteatr). Tereny Łazienek są ogromne, idealne na wekeendowy odpoczynek. Wejście jest za darmo, więc to także na plus. Można także zjeść tam lody, obiad w restauracji czy napić się kawy.
 
Kiedy ostatni raz byliście w stolicy?
ClaudiaMorningstar
 

13 komentarzy :

 1. Ależ wspaniale wszystko kwitnie :) Lubię takie miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne miejsce. Nigdy nie byłam w Warszawie, ale widziałam ogród chiński w ogrodach Kapias w Goczałkowicach. Niestety pojechaliśmy wczesną wiosną, kiedy jeszcze nic prawie nie kwitło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie byłam w Łazienkach Królewskich, ale muszę się w tym roku wybrać, bo jest tam przepięknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia. Ostatnio jakoś 13, albo 14 lat temu byłam w stolicy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale tam pięknie! Ja ostatnio byłam 2 lata temu, ale nie byłam wtedy w żadnych ogrodach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne i ładne miejsce ^^ może kiedyś będę mieć okazję odwiedzić to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super fotorelacja! Chętnie odwiedziłabym ogród Chiński :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie tam 😍 jak się kiedyś wybiorę do Warszawy to chętnie odwiedzę to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaraz ogród chiński... mało go 😉 albo to ja potrzebuję rozmachu, pagod, bambusów i delikatnego dźwięku mis tybetańskich w tle 😜 Ale same Łazienki są super: kocham te drzewa, wiewiórki, kwiaty i to, że w 1 chwili można się przenieść z miejskiej dżungli do krainy spokoju 💜

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka